Redőnyvezérlős sorozatunkat a kifejezetten erre a célra gyártott redőnyvezérlő relékkel folytatjuk, melyeket természetesen a LOGUS90 szerelvénycsalád nyomógombjaival kombinálva mutatunk be.
A redőnyvezérlő relék használata elsősorban akkor indokolt, ha csoportos vezérlésre is szükség van, illetve, ha kifejezetten nyomógombos működést szeretne a felhasználó, akár időzítéssel és/vagy további intelligensebb vezérléssel.
A LOGUS90 szerelvénycsaládhoz kötődően két típus áll rendelkezésre:
1. 81511 redőnyvezérlő relé (bekötési rajz az 1. ábrán):
a. Vezérlés: a redőny a nyomógomb nyomva tartásáig mozog
b. Csoportos és helyi vezérlés: igen
c. Időzítés: nincs
d. Összekapcsolás elleni védelem: a 21283 redőnynyomógomb és
a relémechanizmus kombinációja és a bekötés biztosítja (ezért csak a 21283
típussal használható)
2. 81512 automatikus redőnyvezérlő relé (bekötési rajz a 2. ábrán):
a. Vezérlés: a nyomógomb impulzussal
– mozgás közbeni impulzusra megáll
– hosszan tartott gombnyomásra a gombnyomás időtartamáig mozog
b. Csoportos és helyi vezérlés: igen
c. Időzítés: igen, fix 90 mp mindkét irányba
d. Összekapcsolás elleni védelem: a relé szoftvere által biztosítva (ezért normál nyomógombok is használhatók, mint pl. 21156)
Könnyen belátható, hogy mindkét típus viszonylag egyszerűen továbbfejleszthető automatikus vezérlésre. Akár a helyi, akár a csoportos bemenetekhez párhuzamosíthatók külső vezérlők, érzékelők (alkonykapcsoló, szélérzékelő, fényérzékelő, stb.), csak ügyelni kell arra, hogy a külső érzékelő által kiadott indítójel időben megszűnjön, különben nem tud érvényesülni egy azt követő újabb parancs. Az impulzus bemenetű redőnyvezérlő relénél pl. csak egy impulzust kapjon a bemenet. Erre egy egyszerű időrelé is elegendő (pl.CRM-91H).
A 3. ábra működési diagramjairól leolvasható a két redőnyvezérlő relé működése, valamint jól látható a két működés közötti különbség is.
A redőnyvezérlőket bemutató sorozat következő részében a lakásszerelvény kivitelű eszközöket tekintjük át.