Most egy régebbi levelünkből már megismert SHT-6 digitális kapcsolóóra egy különleges alkalmazását mutatjuk be.
Emlékeztetőül: az SHT-6 a 77,5 kHz-en sugárzott atomidő jeleire szinkronizálja a saját óráját (ha van vétel), melyet az árnyékolt két eres vezetékkel bekötendő DCFR-1 veszi és továbbítja a kapcsolóórának.
Az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezésben az SHT-6 „atompontos” óra jelével szinkronizálunk egy CRM-2Htípusú aszimmetrikus ütemadót egyszerűen a tápfeszültség megfelelő időpontban történő visszakapcsolásával. Ez az ütemadó is többször szerepelt már műszaki leveleinkben. Működése: tápfeszültség rákapcsolásakor elindul az ütemadó funkció és a be/kikapcsolások ciklusai addig tartanak, amíg a tápfeszültséget megkapja az eszköz. A kimeneti relé be- és kikapcsolási időtartamai külön-külön beállíthatók, ezért nevezzük aszimmetrikus ütemadónak.
A megoldás eredetileg több valós idejű óra együtt járásának szinkronizálásához készült, de sok más hasonló feladatra is alkalmas lehet. A kapcsolóóra önmagában is szinkronizálhat, amennyiben a 100 programhely elegendő a kívánt számú szinkron-impulzusokhoz. Az ütemadó itt azért lett beépítve, mert a lehető leggyakrabban kellett kiadni szinkron-impulzust, ami 2 percenként következik be, mivel a kapcsolóóra legkisebb be- vagy kikapcsolási időtartama perchatáron 1 perc lehet.
A működés megértését a 2. ábra diagramja segíti.
Egy lehetséges beállítás példaként:
- A kapcsolóóra kimeneti reléje minden egész és fél órában kikapcsol, majd egy perc múlva visszakapcsol. Ehhez 1 nap, azaz 24 óra alatt 48 be- és 48 kikapcsolás szükséges, ami összesen 96 programhelyet igényel (ebből is látható, miért van szükség az ütemadóra).
- Az aszimmetrikus ütemadó úgy van beállítva, hogy indulástól kezdve minden második percben ad egy impulzust. A be- és kikapcsolási időtartamok lehetnek egyformák, pl. 1-1 perc, de el is térhetnek, ha más az igény. A lényeg, hogy az impulzus- és szünet idők összesen két percet vegyenek igénybe.