Talán a futófény az egyik és leggyakoribb fényjáték az egyszerű lámpavillogtatás után. Most megpróbálkozunk néhány futófény ötlettel, természetesen ELKO EP eszközöket használva.
Futófény relével?
Mi lesz a mechanikai és az elektromos élettartammal, hiszen a látványos futófényhez elég gyakran kell kapcsolgatni?
Többféle futófény kialakítására van lehetőség. Az itt bemutatott futófényhez két vagy három kapcsolási kört kell telepíteni, utóbbi nyilván szebben fog „futni”. A fényforrások körönként felfűzve, váltva követik egymást és egymás után kapcsolnak be úgy, hogy az előző kikapcsol, ezzel úgy tűnik majd, hogy „szalad” a fény. A kapcsolások időtartama is befolyásolja a fényhatást – a túl gyorsat nem bírja követni a szemünk, a túl lassúnak nincs kellő esztétikai hatása. Legjobb szemre beállítani, ezért előnyös, ha olyan áramkört készítünk, amelynél szabadon beállíthatók az időtartamok.
Tehát kapcsolgatni kell az egyes köröket, méghozzá szemnek kellemes látványt nyújtó gyakorisággal. A relék nem a legjobbak erre, hiszen elektromechanikus eszközök, ráadásul némely típus viszonylag hangos is. Lassabb futás és nem túl hosszú üzemidő esetében viszont jól használhatók pl. valamilyen folyamat aktuális állapotának jelzésére, lépcsőknél, folyosón iránymutatóként, stb..
De mi is az a mechanikai és elektromos élettartam?
Mindkettő a relé érintkezőjére vonatkozó adat:
- A mechanikai élettartam általánosságban azt jelenti, hogy a relé érintkezőjének átmeneti ellenállása elektromos terhelés nélkül hány kapcsolási ciklus után nő 1Ω fölé. Ez az érték a lentiekben használt reléknél 3×107, azaz 30 millió kapcsolást jelent.
- Az elektromos élettartam azt jelenti, hogy a relé érintkezőjének átmeneti ellenállása elektromos terhelés mellett hány kapcsolási ciklus után nő 1Ω fölé. A kapcsolásban használt reléknél ez 0,7×105, azaz 70 ezer kapcsolás (AC1-re vonatkozó adat).